Kelime Bilginizi Geliştirmenin Yolları

Yabancı dil öğrenmek, bina yapmaya benzer. Yabancı dilinizin seviyesi de yaptığınız binanın ya da evin oda sayısı ile orantılıdır. Günlük konuşma dilinde iletişiminizi sağlamak için 100-200 kadar kelime işinizi görecektir. Bu kadar kelime demek, tek odalı bir eve sahip olmak gibidir. Eğer 8 odalı bir villaya sahip olmak istiyorsanız, daha çok kelime öğrenmelisiniz. Kelime öğrenmek , ingilizce öğrenme sürecinin en önemli kısımlarından birisidir. Eğer temel ingilizce kelimeleri bilmiyorsanız, gramer çalışmakta zorlanmanız kaçınılmazdır. Gramerin yanında, okuma ve yazma gibi egzersizleri de yapamazsınız. İşte bu nedenlerden dolayı, ingilizce öğrenme sürecinin başında, kelime bilginizi belli bir seviyeye getirmeli ve bu çalışmalara devam etmelisiniz.

Sizler için ingilizce kelime bilginizi geliştirmede bazı yöntemler:

1. Çeviri Cümleler

Çeviri yazılarla işe başlayabilirsiniz. Kelime kapsamı çok geniş olmayan, ileri seviye dilbilgisi gerektirmeyen, basit cümleleri öğrenerek, kelime bilginizi geliştirebilirsiniz. Kelimeler karmaşık anlamlara gelecek türden olmamalıdır. Bu cümleler, basit gramer yapılarını içermelidir. Bir yandan kelime öğrenirken, bir yandan da temel gramer konularını da öğrenmiş olursunuz.

2. Kelime Oyunları

Kelime oyunları, kelime dağarcığınızı genişletmek için iyi bir yardımcı yöntemdir. Bu yöntem uygulayacağınız temel yöntem olmamalıdır. Yukarıda söz ettiğim “çeviri cümleler” yöntemine destek sağlayacak şekilde uygulanmalıdır. Boş zamanlarınızda ya da yaptığınız işe ara verdiğinizde, kelime oyunları ile kelimelerin aklınızda kalma süresini uzatabilirsiniz. “Her gün yeni bir kelime öğrenme” oyununu oynayabilirsiniz. Bu kelime ile ilgili basit cümleler kurabilir, ya da kitaplarda, nette gördüğünüz cümleler üzerinde çalışarak her gün yeni bir kelime öğrenebilirsiniz. Bu yeni kelimeler, günlük kullanımı olan kelimeler olmalıdır.

3. Okuma ve Dinleme

Okuma yöntemi ile yeni kelimeleri öğrenmek, en etkili yollardan birisidir. Piyasada rahatlıkla bulabileceğiniz hikaye kitapları ile işe başlamalısınız. Bu hikaye kitapları seviye seviye hazırlanmıştır. Oxford, penguin gibi yayın evlerinin bu tarz kitapları çok kalitelidir. Okuyarak, sözlük karıştırma alışkanlığınız da gelişir.

Dinleme yöntemi ile de kelime telaffuzunuzu geliştirmiş olursunuz. Dinleyeceğiniz meteryaller de basit cümlelerden seçilmiş olmalıdır. Bu anlamda ileriki zamanlarda sitemizde “listening” metaryelleri yer alacaktır.

4. Günün Kelimesi Servislerine Üye Olun

Mariam-Webster , worsmart gibi günlük kelimeleri buradan öğrenebilir ve bunlar üzerinde çalışabilirsiniz.

5. Eş anlamlılar Sözlüğünü Kullanın

İngilizce kelime bilgisini geliştirmek için sözlük kullanmak çok önemldir. Sizlere tavsiyem, belli zamanlarda, kelime defterinize not aldığınız kelimeleri, Mariam-Webster sitesinde yeralan eşanlamlılar sözlüğünü kullanarak araştırın ve kelime hakkında daha fazla bilgi sahibi olun. Bunu yaparak, bir kelimeden yola çıkarak birden çok kelime öğrenmiş olursunuz. Aynı zamanda aradığınız kelimenin değişik anlamlarını da öğrenmiş olur ve sözlükteki örnek cümlelerden de yararlanabilirsiniz.

6. Flashcard Kullanın

Flashcard, üzerinde resim olan, kelime öğrenmek için çok faydalı kartlardır. Özellikle ingilizce öğrenmeye yeni başlayanlar için bu kartlar çok verimli olabilir. Bu kartları evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz.

Ücretsiz Flashcard sitesinden kartları bilgisayarınıza indirebilir, kağıda çıktılarını alabilir ve onlarla çalışabilirsiniz.

7. Paragraf Yazın

Yazı yazmak, hem ingilizcenizi geliştirmek için hem de kelime öğrenmek için çok önemlidir. Öğrendiğiniz kelimeleri, herhangi bir konu hakkında yazdığınız bir yazıda kullanın. Bu şekilde hem pratik yapmış olur, hem de yazı yazma kabiliyetinizi geliştirmiş olursunuz. Bu yazılar bir paragrafı geçmesin. İleriki zamanlarda sitemizde, kurallarına uygun bir biçimde paragraf ya da makale nasıl yazılır öğreneceğiz.