İngilizce Kelime Öğrenmek

Bilmediğiniz, yabancısı olduğunuz bir dil ile ilgili kelimeleri öğrenmeye çalışmak, düzenli çalışmayı gerektirir. Öncelikli olarak nereden başlayacağınızı belirlemeniz gerekli. Bir çok kişi yeni bir kelimeyi öğrenmek için eline bir İngilizce-türkçe sözlük alır ve bilmediği kelimenin anlamına bakar. Sözlük, kelimeyle doludur ve hangi kelimeye nerede ve ne zaman kullanacağınızın bilgisini vermez. Hangi kelimeyi öğreneceğinizi nereden bilebilirsiniz?

Yeni öğrendiğiniz bir dil ile ilgili kelime öğrenme sürecinde yapmanız gereken şey, ilgili olduğunuz alanla ilgili, sosyal çevrenizin kullandığı kelimeler üzerinde yoğunlaşmak ve onları öğrenmeye çalışmak olmalı. Bu amaç doğrultusunda sizlere yardımlarımız olacak. Sitemizin bir amacı da budur.

Bir dildeki kelimeleri iki gruba ayırabiliriz: İçerikle ilgili olanlar ve fonksiyonel olanlar. İçerikle ilgili olan kelimelere örnek olarak; isim kelimeleri; insan, yer ya da eşya isimlerini tanımlar. Sıfat kelimeleri; isimleri tanımlarlar. Fiil kelimeleri; bir ismin hareketini tanımlar. Zarf kelimeleri; bir eylemin ne şekilde yapıldığını tanımlar. Fonksiyonel kelimeler ise, for, the, a, an, of gibi bir iki kelime ile tanımlanması pek mümkün olmayan kelimelerdir. Her iki gruptaki kelimeler de dili kullanmak adına çok önemlidir.

Size sunacağımız pratik kelime öğrenme dersleri ile birlikte yukarıda sözünü ettiğimiz kelime gruplarını en iyi şekilde pekiştirmiş olacaksınız. Yeni kelimeler öğrenmenin yanında dili doğru kullanmayı ve anlamlı cümleler oluşturma becerilerinizi geliştirmiş olacaksınız.

Yeni kelimeler öğrenmenin birinci kurallarından birisi, öğrendiğiniz kelimeleri hem yazılı olarak hem de sözlü olarak kullanmaktır. Öğrendiğiniz kelimeleri ne kadar pratik ederseniz ve değişik yapılarla birlikte kullanırsanız, hem kelimeleri ileride hatırlamanız kolaylaşır hem de günlük kullanımda zorluk çekmezsiniz.

Kendinize ait kaliteli bir İngilizce-türkçe ve İngilizce-ingilizce sözlük edinin. Sık sık sözlük karıştırın ve derslerimizde sizlere sunulacak alıştırmaları yaparken de yeni kelimeler kullanmaktan çekinmeyin. Yeni öğrendiğiniz kelimeleri cümle içinde kullanın ve aklınıza takılan noktaları öğretmenlerinizle birlikte çözmeye çalışın. Bu şekilde İngilizcenizin çok hızlı bir şekilde geliştiğine tanık olacaksınız.

İngilizce kelime ezlerleme, kelime öğrenmek için doğru yöntem değildir. Bu yanlışı yapmamaya çalışın. Bir çalışma sırasında İngilizce sözlük karıştın, bilmediğiniz kelimelerin anlamlarını bulun, bir kenara not edin ve o uygulamayı tekrar ettikçe o kelimeleri öğrenmiş olursunuz. Bu uygulamalar, okuma, dinleme ya da yazma olabilir.