Bedava İngilizce Öğrenmek İstiyorum

Ülkemizin ana dili İngilizce olmamasına rağmen, günümüzde İngilizce öğrenmenin kişiye bir çok faydası vardır. Son yıllarda Türkiye'ye gelen turist sayısında önemli artışlar olamaktadır. En azından ülkemize gelen turistleri en iyi şekilde ağırlamak ve onlarla iletişim kurmak için İngilizce öğrenmeliyiz. Bunun yanında, yaşamını, işini veya eğitimini yurt dışında sürdürmek isteyen kişilerin de İngilizce öğrenmeleri gerekmektedir.

Evinizde, iş yerinizde, para harcayarak ya da bedava, internet üzerinden ya da değişik yollarla İngilizce öğrenebilir ya da var olan bilgilerinizin sevisini arttırabilirsiniz. İşte size İngilizce konuşulmayan bir ülkede İngilizce öğrenmek için en iyi 10 yolu sıralamak istiyorum:

1- İnternet sizin bu konudaki en iyi yardımcınız olmalıdır. İnternette bir çok kaynaktan ücretsiz bir şekilde yararlanabilirsiniz. İngilizcem.org sitesi de bu amaçla yola çıkmış ve henüz yolun başında olan bir sitedir. İnternetten videolar bulabilir, sesli mp3 ve yazılı şekilde meteryalllerden faydalanabilirsiniz.

2- Orjinal sesiyle yabancı filmler izleyebilirsiniz. Bu yöntemi şu şekilde uygulayın. Öncelikle hoşunuza giden bir yabancı filim bulun. Bu filmi Türkçe alt yazısıyla birlikte izleyin ve filmin konusunu anlayın. Daha sonra da İngilizce alt yazısıyla beraber izleyin. Bu yöntemle telaffuz yeteneğinizin geliştiğini göreceksiniz. Bazı kalıpların kalıcı olması açısından da bu yöntem önemlidir.

3- Kendi sesinizi kaydedin. Bu yöntemle sesinizin karşı taraftan nasıl duyulduğunu anlama fırsatı bulursunuz. Eğer sesinizi anlaşılır bulmuyorsanız, onu düzeltmeye çalışın ve yeniden denemeler yapın. Hata yaptığınız noktaları göreceksiniz.

4- İngilizce şarkıları dinleyin ve anlamaya çalışın. Anladığınız cümleleri ya da kelimeleri not alabilir ve daha sonra da şarkının orjinal metnine bakarak nerelerde yanlışlar yaptığınızı görebilirsiniz.

5- Etrafınızda bir çok ingilizce materyal bulundurmaya çalışın. Filimler, ders kitapları, müzikler, dergiler vs. Yolculuk ederken dergi ya da basit hikayeleri okuyabilirsiniz. Böylelikle her zaman ingilizcenizi taze tutmuş olursunuz.

6- Arkadaşlarınıza ingilizce öğretmeyi deneyin. Bu şekilde hem siz konuları tekrar etmiş olursunuz hem de arkadaşlarınıza faydanız dokunmuş olur. Tekrar, ne öğrenirseniz öğrenir, çok önemlidir.

7- Eğer bir kelimenin anlamını bilmiyorsanız, bu kelimenin anlamını ingilizce olarak araştırın. Bu şekilde yeni kelimeler öğrenmiş olursunuz. Bunu her kelime için yapmanız zor olabilir ama günde 2 kelime de olsa uygulamanızda çok büyük yarar var.

8- İngilizce günlük yazmaya çalışın. Basit cümleler kullanın. O gün neler olduğundan söz edin, havadan sudan bahsedin.

9- Öğrendiğiniz kelimelerin eş anlamlılarını bulun. Bunu yapmak için babylon sözlüğünü yüklemeniz ve oradan oxfordun eş anlamlılar sözlüğünü indirmeniz yeterli. Böylelikle bir anlamın başka hangi kelimelerle ifade edilebileceğini öğrenirsiniz. Bu sözlükte, bir kelimenin eş anlamlılarını ve eş anlamlı kelimeyle ilgili örnek bir cümle bulabilirsiniz.

10- İngilizce radyo dinleyin. Listening yani dinlemenizi geliştirmek için radyo dinlemek çok önemlidir. Toefl, ielts gibi sınavların listening ve speaking bölümlerinde başarılı olmak istiyorsanuz, radyo dinleyin. Günde en az 1 saat!