Amerikan Dil Okulları - Arizona Language Institute

Yabancı dil öğrenmek isteyen ve yurtdışına çıkma imkanı olanlar için amerikan dil okulları seçenekler arasında yer almaktadır. Yurtdışında dil eğitimi alarak ingilizceyi anadili ingilizce olan insanlardan öğrenme fırsatı bulursunuz. Bunun yanında günlük yaşamınızda Amerika'da bulunduğunuz süre içinde insanlarla anlaşmak için İngilizce konuşmak zorunda kalırsınız ve böylece İngilzceniz gelişir. Amerikada dil eğitimi bu anlamda bulunmaz bir fırsat. Bu bağlamda yurt dışındaki dil okulu ve dil kursları fiyatları hakkında da bilgi sahibi olacaksınız.

Bu yazımızda yurtdışında dil eğitimi almak ve yurtdışı dil okulları hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlere, ABD – Arizona-Phoenix’da bulunan “Arizona Language Institute” hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Arizona Language Institute, İngilizce, İspanyolca, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Rusça, Portekizce, Arapça, Çince ve Hintçe gibi bir çok yabancı dili öğrenmek için ideal dil okullarından bir tanesidir. Dil okulunda, öğrenci odaklı, keyifli ve makul ücretlerde dil eğitimi verilmektedir.

Arizona dil okulu amaçlarını şu şekilde belirlemiştir:

 • Arizona’da yaşayan ve tüm dünyadan Arizona’ya dil öğrenmek için gelen öğrencilere kaliteli bir yabancı dil eğitimi sunmak,
 • Öğrencilerin, akedemik amaçlar için, kariyer hedeflerine yardımcı ve günlük sosyal aktivitelerini yerine getirebilecekleri yabancı dil bilgi seviyesine çıkmalarını sağlamak,
 • Öğrecilerin bireysel ihtiyaçlarına ve ilgilerine odaklanarak, mümkün olduğunda çabuk dil öğrenmelerine yardımcı olmak,
 • Öğrencilere, profesyonel, önemsendiklerini hissettiren arkadaşça bir ortam oluşturmak.

Arizona dil okulu, American Council on the Teaching of Foreign Languages (ACTFL) ve IPSA - International Partners for Study Abroad gibi kuruluşların da üyesi durumundadır.

Arizona Language Institute, Amerika’nın Arizona eyaletinin Phoenix şehrinde bulunmaktadır.

GENEL İNGİLİZCE DERSLERİ

Yoğunlaştırılmış Genel İngilizce Dersleri

“Intensive General English Classes” olarak adlandırılan "yoğunlaştırılmış genel ingilizce dersleri" konuşma üzerine kurulu, konuşma ve dinleme becerilerini geliştirmek üzerine planlanmış derslerdir. Bu derslerin amacı, günlük yaşamınızda karşılaşacağınız durumlarda, rahatlıkla işinizi halletmenizi sağlamaktır.

Dersleri veren eğitmenler, anadili ingilizce olan kişilerdir. Eğitmenlerin tamamı ingilizce öğretme konusunda üniversite diplomaları mevcut ve uzun yılların verdiği bir tecrübeye sahiptirler.

Bu dersler küçük gruplar halinde yapılmakta (3 ila 8 kişi), ders saatleri de pazartesiden cumaya günde 4 ders (1 ders 45 dakika) olacak şekilde planlanmıştır. Derslere herhangi bir Pazartesi günü başlayabilir ve 1 haftadan 36 haftaya kadar devam edebilirsiniz.

Yoğunlaştırılmış Genel İngilizce dersleri 4 seviyeden oluşur:

 • Düşük başlangıç düzeyi
 • Yüksek başlangıç düzeyi
 • Orta seviye 1
 • Orta seviy 2

İleri seviyedeki Genel İngilizce dersleri bire bir özel ders şeklinde yapılabilmektedir.

Dil okuluna başlamadan önce seviye tespit sınavına tabi tutulmaktasınız ve bu sınavın sonucuna göre sizin seviyenizdeki kişilerle aynı sınıfta yer alırsınız. Testin süresi 1 saat 20 dakikadır ve pazartesiden perşembeye öğlen saat 12’den 4:30’a kadar bu teste girebilirsiniz.

Farklı seviyelerdeki kişiler aynı sınıflarda yer almazlar. Eğer sınıfta 1 ya da 2 kişi varsa, sınıf sayısı azaltılır ve bu kişiler indirimli fiyatlardan özel ders alırlar.

Ders içerikleri şu şekildedir: Genel ingilizce, Amerikan Deyimleri, Telefonda İngilizce, Akıcı Konuşmayı Geliştirme, Yazma Becerileri

Yoğunlaştırılmış Genel İngilizce programının ders programına buradan ulaşabilirsiniz.

Sabah Genel İngilizce Dersleri

Sabah Genel İngilizce Dersleri, 3-8 kişilik gruplar halinde yapılmaktadır. Her bir dönem 6 hafta sürer ve toplamda da 24 saatlik ders süresi (1 ders 45 dakika) vardır. Dersler haftada 2 gün yapılır. Pazartesi-Salı ya da Çarşamba-Perşembe günleri içinde sabah 9:00’dan 10:30’a kadar sürmektedir. Öğrenciler derslere her zaman katılabilirler ve 6 haftadan 36 haftaya kadar kurslara devam edebilirler.

Sabah genel ingilizce dersler, konuşmaya dayalı, konuşma ve dinleme becerinizi geliştirmek üzerine planlanmış derslerdir. Ayrıca öğrenciler, gramer öğrenebilirler, okuma ve yazma becerilerini de geliştirebilirler.

Derslerin seviyeleri, yoğunlaştırılmış genel ingilizce programı ile aynıdır.

Öğleden Sonra Genel İngilizce Dersleri

Bu dersler de öğleden sonra verilmekte ve haftada 2 gün olacak şekilde planlanmıştırlar. Her bir dönem 6 hafta – 24 saatten oluşmaktadır. Dersler 3:30’dan 5:00 kadardır.

Akşam Genel İngilizce Dersleri

Bu derslerin içeriği de diğer Genel İngilice dersleri ile aynıdır. Sadece ders saatleri akşam 6:30’dan 8:00’a kadardır.

Cumartesi Genel İngilizce Dersleri

Bu dersler cumartesi günleri yapılmaktadır. Derslerin saatleri 9:00-12:00 ve 12:30-3:45 saatleri arasında olacak şekilde 6 hafta süreli ve toplam 24 saattir.

IELTS HAZIRLIK DERSLERİ

IELTS (International English Language Testing System), yüksek eğitimde, göçmenlik ve iş başvurularında ingilizce bilgisini test eden uluslararası geçerliliği olan bir test sistemidir. Yılda 1.2 milyondan fazla insan bu teste girmektedir. 120 ülkede 6000’den fazla kurum IELTS sınavını ingilizce yeterlilik anlamında kabul etmektedir.

Arizona ingilzice yabancı dil okulu IELTS hazırlık sınıflarında, IELTS sınavına yönelik olarak, sınav içeriğinin tamamını içeren ders çalımaları yapılmaktadır. Bunlar nelerdir: çoktan seçmeli sorular, kısa cevaplar, cümle tamamlama, diagram tamamlama, grafikler, tablolar, not alma, özetleme, diyagram ve harita işaretleme, sınıflandırma, karşılaştırma ve listeden seçme. Ayrıca cevaplı testler, dinleme ve okuma meteryalleri mevcuttur.

IELTS hazırlık sınıflarında çalışmalar küçük gruplar halinde yürütülmektedir (3-8 kişilik sınıflar). Haftada 4 saatlik dersler mevcuttur. Herbir dönem 6 hafta sürmektedir ve toplamda 24 saatlik bir programdır (1 ders 45 dakika).

Öğleden sonra ders almak isteyenler, haftada 2 gün Salı ve Perşembe günleri öğlen saat 1 ile 2:30 arasında ders almaktadırlar.

Bununla birlikte bire bir IELTS hazırlık sınıfları da mevcuttur. Bire bir dersler en az 10 ders olarak alınmalıdır ve herbir dersin ücreti $36 dır.

TOEFL HAZIRLIK SINIFLARI

The Test of English as a Foreign Language (TOEFL) sınavı, ETS (Educational Testing Service) tarafından yapılan bir sınavdır. Amerika ve Kanadadaki kolej ve üniversitelerin yabancı öğrencileri kabulünde kullandıkları sınavdır. Nitelikli öğrenciler için Arizna dil okulu TOEFL sınavına yönelik yoğun bir hazrılık programı sunmaktadır.

Bu dersler daha çok internet üzerinden yapılan TOEFL iBT’ye yönelik olarak düzenlenmiştir. Bu sınavda başarıya götüren stratejilerin yanında şu konularda da yeterli düzeye gelinmektedir: dinleme, kavrama ve okuduğunu anlama. Bunun yanında essay yazma da öğretilmektedir.

İyi ingilizce bilgisi TOEFL sınavında başarıyı tek başına getirmez. Bunun yanında, sınava yönelik olarak bazı özel beceriler kazanılmalı ve stratejiler geliştirilmelidir.

TOEFL hazırlık sınıflarında dersler anadili ingilizce olan eğitmenler tarafından verilmektedir. Programın tamamı sizi TOEFL sınavında başarıya getirecek şekilde düzenlenmiştir.

TOEFL hazırlık sınıfları 3-8 kişilik sınıflardan oluşur. Dersler haftada 4 saat olmak üzere, bir dönem 6 hafta toplam 24 saatten oluşmaktadır.

TOEFL’a yönelik olarak öğleden sonra dersleri ve Cumartesi dersleri mevcuttur.

Bununla birlikte bire bir dersler de alma imkanı vardır. Bu dersler en az 10 saat alınmak üzere, ders saat ücreti 36$ dır.

TOEIC HAZIRLIK SINIFLARI

TOEIC (Test of English for International Communication), ingilizce dinleme ve okuma becerilerini test eden bir sınavdır. Her yıl 5 milyondan fazla kişi bu sınava girmektedir. 30 yılı aşkın bir süredir TOEIC binlerce şirkete, eğitim birimlerine ve devletlere isteklerine yönelik olarak doğru adayları seçmelerinde yardımcı olmaktadır.

TOEIC’in yeni konuşma ve dinleme testleri TOEIC ingilizce dil öğrenme programlarına eklenmiştir. Bu testler, TOEIC dinleme ve okuma testlerini tamamlamaktadır.

TOEIC programında tamamen sınava yönelik stratejiler sizlere sunulmaktadır.

TOEIC hazırlık sınıfları 3-8 kişilik sınıflardan oluşur. Dersler haftada 4 saat olma üzere bir dönem 6 hafta ve toplam 24 saatten oluşmaktadır.

Öğleden sonra ders almak isteyenler, haftada 2 gün Salı ve Perşembe günleri öğlen saat 1:00 ile 2:30 arasında derslere katılabilirler.

Bununla birlikte bire bir TOEIC hazırlık sınıfları da mevcuttur. Bire bir dersler en az 10 ders olarak alınmalıdır ve herbir dersin ücreti $36 dır.

KURS FİYATLARI

Yoğunlaştırılmış Genel İngilizce Kurs Fiyatları (Haftada 20 ders)

 • 1 Haftalık program = 290$ Haftada 20 ders.
 • 2 Haftalık program = 560$ Haftada 20 ders.
 • 3 Haftalık program = 840$ Haftada 20 ders.
 • 4 Haftalık program = 1,120$ Haftada 20 ders.
 • 5 – 8 Hafta arası = haftası 250$
 • 9 ve hada fazla hafta = haftası 240$

İlave Yoğunlaştırılmış Genel İngilizce Kursu Fiyatları (Haftada 28 saat)

 • 1 Haftalık program = 410$ Haftada 28 ders.
 • 2 Haftalık program = 800$ Haftada 20 ders.
 • 3 Haftalık program = 1,200$ Haftada 20 ders.
 • 4 Haftalık program = 1,600$ Haftada 20 ders.
 • 5 – 8 Hafta arası = haftası 370$
 • 9 ve hada fazla hafta = haftası 360$

Genel İngilizce derslerinde sınıflar 3-8 kişiden oluşmaktadır. Bir ders 45 dakika sürmektedir.

Öğrencilerin seviye belirleme sınavına girmeleri gerekmektedir ve bu da yaklaşık 1 saat 20 dakika sürmektedir. Sınav ücreti 15$ dır. Bu sınav pazartesiden perşembeye saat 12 ile 4:30 arasında yapılmaktadır.

GENEL İNGİLİZCE SABAH, ÖĞLEDEN SONRA, AKŞAM ve CUMARTESİ FİYATLARI

 • 6 Haftalık program = 290$ Toplam 24 ders.
 • 12 Haftalık program = 580$ Toplam 48 ders.

GENEL İNGİLİZCE ÖZEL BİRE BİR DERS FİYATLARI

Dersler her Pazartesi yapılmaktadır.

 • Başlangıç ve orta seviye ders başı 30$.
 • İleri seviye ders başı 56$.

TEST HAZIRLIK DERSLERİ: TOEFL, TOEIC, IELTS

 • 6 Haftalık program = 360$ Toplam 24 ders.
 • 12 Haftalık program = 720$ Toplam 48 ders.