İngilizcem.org

İngilizce öğrenmek için tüm gerekenler burada...


TORONTO ’ DAKİ ÜNİVERSİTELER

1-TORONTO ÜNİVERSİTESİ

Toronto Üniversitesi , Kanada’nın en bilinen okullarındandır. Montreal de bulunan McGill Üniversitesinden sonra akademik sıralamalarda ikinci sırada yer alır. Bunu çalışmalara ayırdığı bütçeye ve akademik özgürlüğe verdiği öneme borçludur. Açıldığında İngiltere Kilisesi’ne bağlı olan okulda Fransız bölgesinde olmasına karşın İngiliz etkisini sürdürmesinin nedeni budur. Özellikle edebi eleştiri ve iletişim teorisi alanında dünyanın kutbu konumundadır. Tıp alanında da özellikle araştırmalar açısından en çok tercih edilen okuludur. Toronto pahalı bir şehir olmasına rağmen hayatın Amerikan okullarına nisbeten ucuzluğu açısından daha çok tercih edilebilir bir durumdadır.

Queen’s Park’ın batısındadır. Tıp Fakültesi 1921 yılında Frederik Banting ve Charles Best’in “insülin”i keşfetmelerinden sonra, büyük üne kavuşmuştur . Collage Street üzerindeki üniversite kitapevi, kentin en iyisi olarak öne çıkmaktadır.

Kanada’da mühendislik, bilgisayar bilimleri ve matematik gibi alanlarda, en prestijli kamu araştırma üniversitesi yine Toronto Üniversitesidir. İlk olarak King’s Colege adıyla 1843 yılında açılmıştır. Üniversitenin, bugün 18 akademik fakültesi bulunuyor. Üniversite 100,000 öğrenci kapasitelidir . 83 bin lisans, 10 binden fazla yüksek lisans öğrencisi Toronto Üniversitesinde öğrenim görüyor. “Rotman Business School” ise Amerika kıtasındaki en iyi lisansüstü okul olarak gösterilmektedir. Hukuk ve hemşirelik okulları ise Kanada’nın yine önde gelen bölümlerindendir. Üniversite bünyesindeki bir ofis, öğrencilere istedikleri fiyatlara uygun ev bulmaları için yardımcı olmaktadır .Üniversite , master ya da doktora öğrencileri için, çeşitli burs imkanları sunmaktadır. Üniversitenin kütüphanesi de, Kuzey Amerikanın en büyük kütüphanelerinden biri olarak ünlüdür.

Toronto Üniversitesi , bu sene ilk kez kendi bünyesinde foundation ( burs ve kredi ) hizmeti sunarak uluslararası öğrencilere gerekli altyapıyı kendi bünyesinde vermektedir. Faculty of Arts and Science bünyesinde uzmanlaşmak isteyen öğrenciler ticaret, finans, bilgisayar bilimleri, ekonomi, tarih, biyoloji, uluslararası ilişkiler ve matematik gibi 300’den fazla bölüm seçeneğine sahiptir. Foundation programını tamamlayan öğrencilerin devamında üniversite eğitimleri için yeri garantidir ve sınırlı sayıda öğrenci kabul edilecektir.

2- YORK ÜNİVERSİTESİ:
Kanada’nın üçüncü büyük üniversitesidir. Kendi alanlarında, zirvede bulunan akademisyenleri yetiştirmiştir. Okulun yaklaşık olarak 50 bin öğrencisi bulunuyor. 1959 yılında kurulan Üniversitenin, 11 fakültesi ve 24 araştırma merkezi, öğrencilere hizmet vermektedir . Okul özellikle, hukuk, yönetim ve sinema alanlarında, uluslar arası bir üne sahiptir. Schulich School of Business, verdiği yüksek kalitedeki MBA ( master ) eğitimiyle ön plana çıkmaktadır. Üniversite aynı zamanda Kanada’nın uzay programlarına da büyük katkı sağlamaktadır. Yüksek lisans ve doktora öğrencileri için az da olsa fonları bulunur.

3-RYERSON ÜNİVERSİTESİ

Ryerson yenilikçi hareketleri , kariyer odaklı eğitimi ve akademik çalışmalarıyla Kanada'nın öndegelen üniversitelerindendir. Ryerson Üniversitesi , toplumsal ihtiyaçlara ve topluma uzun soluklu hizmet etmeyi amaçlayan bir misyonu vardır.
Cesur Akademik Planı, iddialı bir araştırma gündemi ile ününü yükseltmeye devam etmektedir .

Ryerson Üniversitesi 100'den fazla lisans ve lisansüstü programlar sunmaktadır. Kültürel açıdan farklı ve kapsayıcı olan üniversite 2.300 master ve doktora öğrencilerine , yaklaşık 2.700 öğretim üyeleri ve personel, fazla 140.000 mezunları da dahil olmak üzere dünya çapında 28.000 öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır.
Ryerson üç yeni binası ile Toronto şehir merkezini yeniden şekillendirmektedir . Gardens Ryerson Atletizm Merkezi, Ryerson Galerisi ve kampüsün kalbinde Araştırma Merkezi bulunmaktadır. Ayrıca, Sağlık Bilimleri binası planlama aşamasındadır.