İngilizcem.org

İngilizce öğrenmek için tüm gerekenler burada...


Toronto’ nun Turistik Yerleri

1- Niagara Şelaleleri

Torontonun en çok turist çeken yeridir. Yıl içinde yaklaşık 20 milyon civarında turist ziyaret eder. Niagara Şelaleri 3 büyük şelaleden oluşur. Horseshoe (Atnalı Şelalesi) bunların en büyüğüdür. American Falls (Amerikan Şelaleleri) ve Bridal Veils Fall (Gelin Duvağı Şelalesi) diğer iki küçük şelalelerdir. Niagara Şelalesi'nden yarım dakikada 168.000 m³ su akar. Kuzey Amerika'nin en büyük şelalesi olan Niagara, 10.000 yıl önce Kuzey Kutbu'ndan gelen buz kütlelerinin yol açtığı çöküntülerdir. Dünyanın en güzel doğa harikalarından olan Şelalenin çevresi koruma altındadır. Niagara isminin yerli dilindeki "Onguiaahra" (düz) kelimesinden geldiği sanılmaktadır. Niagara şelalesi nin çok önemli bir özelliği vardır o da dünyada tek ters akan şelale olmasıdır . Şelalenin suyu taşlara çarparak geri gelir. Bu da dünyada eşi benzeri görülmemiş bir durumdur. Şelalenin Kanada tarafı Amerika tarafına nazaran daha gelişmiştir. Alan olarakta Amerika tarafından daha büyüktür. Şelale bot turlarıyla ünlüdür .


2- CN Tower:

Ünlü CN Tower, Toronto’nun sembolüdür. 553 metre yüksekliğindeki, 181 katlı kule dünya’nın en yüksek bağımsız kulesidir. Toronto nun her yerinden görülür. 1975 yılında yapılmıştır ve yaklaşık 63 milyon kanada dolarına mal olduğu söylenir. Kule her yıl, 2 milyon kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Yapıda iki ana gözlem alanı var. 351 metredeki Skypod ve 447 metredeki daha küçük Space Deck. Buralara çıkmak için 2008 yılında kuledeki cam tabanlı asansör kullanıma açıldı.

3- Canadian Railway Museum

Kıtayı boydan boya geçmiş olan, demiryoluna ait motorların sergilendiği müzede lokomotif ve diğer büyük eserlerde bulunmaktadır. Müzede hediyelik eşya olarak hiçbir kitapçıda bulamayacağınız demiryolu konulu kitaplar satılmaktadır. Kanada en çok göçmeni demiryolu yapımı sırasında almıştır.

4-Toronto Adaları


Ontario Göl’ünde, kum tepelerinden oluşmuş, bir dizi adalar grubudur. Plajları ve piknik alanlarıyla insanların dinlenmeleri için oldukça güzel yerlerden biridir. Bu adalar günümüzde, köprülerle birbirine bağlanmıştır. 19. yüzyıldaki fırtınalar ve seller, yarımadayı bölene kadar, bu adalar Kayalıkların birer parçasıymışlar. Bu 3 büyük adaya feribotlarla ulaşım yapılmaktadır . Ancak adalarda araç kullanımı yasaktır sadece bisiklet kullanılabilir. Bisikleti Toronto şehir merkezinden kiralayabilirsiniz. Şehir merkezinden kiralayacağınız bisikletinizi, feribot ile beraberinizde götürebilirsiniz. Adalar popüler bir piknik alanı olsa da, dışarıdan alkollü içki getirmek yasaktır. Toronto halkı alkol konusunda oldukca hassastır.

5- Marine Museum of Canada : ( Kanada Deniz Müzesi )


Bu müze Kanada’ nın en eski müzelerinden birisidir. Eski gemilerin, tüm pirinç, metal ve ahşap teçhizatları sergilenmektedir . St.Lawrence Irmağı ve Büyük Göller üzerindeki denizcilik tarihi hakkında da bilgiler verilmektedir.

6-Old Fort York

Çok özenle korunmuş tarihi bir kaledir. Kale o zamanki şehrin valisi Simcoe tarafından 1793 yılında Amerikan sınırından gelebilecek saldırılara karşı inşa edilmiştir. Doğrudan göl kıyısına hakim ve oldukça stratejik bir konuma sahiptir. 1934 yılında York Savaşının temsili bir maketiyle birlikte restore edilir. Kalede 19. yüzyıl subay konutları, kütüklerden yapılan kulübeler ve bir askeri revir görülmektedir.

7- St. James Cathedral


1797 de inşa edilen ve 1844 yılında bugünkü halini alan St. James Katedrali, Toronto’nun en eski yapılarındandır. Eski İngiliz mimarisinin özelliklerini taşımaktadır . 92 metre boyu ile, 19.yüzyılda Torontonun en yüksek yapısı idi.

8-Old City Hall

Toronto’nun eski belediye binasıdır. 1899 yılında yapılmıştır. Taş bir anıttır. 103 metrelik saat kulesinde ağırlığı 5443 kg. Ulaşan büyük bir çan vardır. Bina sonraki yıllarda Mahkeme Salonu olarak kullanılmıştır.


9-Toronto Zoo (Hayvanat Bahçesi)

Dünyanın en büyük hayvanat bahçesidir. Şehrin doğusunda yer alır. Gezmek için tam bir gününüzü ayırsanız bile, hayvanat Bahçesinin tamamını gezemessiniz. 460 farklı türde, 5000’den fazla hayvana ev sahipliği yapmaktadır. Ancak bazı bölümleri vardır ki mutlaka görmeye değerdir . Ödüllü: African Savannah, New Barrier Reef ve Guerilla Rainforest ,Kar leoparı, Sibirya Kaplan yavruları ve Prezwalsky taylarının bulunduğu Eurasia açık hava sergileri gibi.

10- Royal Ontario Museum

Halk arasında ROM olarak bilinir. Kanada’nın en iyi müzelerindendir. Bir kültür ve mimari harikasıdır. Uluslararası üne sahiptir. Adeta bir dünya antika merkezidir. Sadece İnuit ve Kuzey Amerika yerli sanatı yoktur bunun yanında Çin, Mısır, Hint , Yunan ve Roma dönemlerine ait antik eser koleksiyonları da vardır. Mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

Bahsettiğimiz bu yerlerin dışında şehirde çok sayıda gezip görebileceğiniz parklar ve müzeler mevcuttur.