İngilizcem.org

İngilizce öğrenmek için tüm gerekenler burada...


TORONTO

Genel Bakış

Kanada hakkında genel bilgi verirken bu ülkenin 10 eyalete ayrıldığından bahsetmiştik. Ülkenin bir genel başkenti olmasıyla beraber bir de bu eyaletlerin kendi başkentleri vardır. İşte Toronto şehri Ontario Eyaleti’nin başkentidir ve eyaletin en kalabalık , en gelişmiş şehridir. Nüfus , ekonomi ve kültürel açıdan yine aynı eyalette bulunan Baskent Ottawa’yı geride bırakmıştır . Toronto sadece eyaletin değil Kanada’nın da en gelişmiş ve en kalabalık şehridir. Eğer Toronto için Kanada’nın İstanbul’u dersek abartmamış oluruz.

Şehrin adı nereden gelir ?

Toronto kelimesinin , Huron Kızılderililerinin “buluşma noktası ” anlamında kullandıkları “toran-ten” den geldiği söylenir. Başka bir söylentiye göre ise: İroquoislerin Mohawk kabilesi tarafından “ağaçların, suyun içinde olduğu yer” anlamına gelen “tkaranto”kelimesinin, günümüze, Toronto olarak geldiği söylenir.

Nüfus ve Ekonomi

5 milyona yakın nüfusuyla Kanada’nın en kalabalık şehridir.

Ancak nüfusunun yüzde 49’u Kanada dışında doğmuştur . Bu da Toronto’ya ‘ dünyada nüfusunun çoğunluğu kendi ülkesi dışında doğmuş şehirlerden ikincisi (birincisi Miami)’ unvanını kazandırmıştır. Yani nüfusun neredeyse yarısı kağıt üzerinde Kanadalı, ancak gerçekte dünyanın herhangi bir yerinde doğarak bu şehre gelerek yerleşmiş vatandaşlardan oluşmaktadır .

Toronto 90’ı aşkın etnik grubun yaşadığı, İngilizce ve Fransızca’nın yanında Çince, İtalyanca, Almanca, İspanyolca, Portekizce, Rusça , Hintçe, Yunanca, Türkçe, Lehçe’nin de içinde yer aldığı 100’e yakın farklı dilin konuşulduğu bir şehirdir . Yani dünyanın hangi ülkesinden hangi şehrinden giderseniz gidin burada yabancılık çekmezsiniz.

Şehirde Chinatown , Koreantown , Greektown , Little Italy gibi göçmenlerin oluşturduğu mahalleler de mevcuttur.

Toronto; havasından suyuna temizliğiyle, suç oranının neredeyse yok denecek kadar az olması ve mensuplarının yüksek yaşam standardıyla tüm dünyadan insanları kendine çeken bir şehirdir .

Yüksek yaşam standardı diyoruz , çünkü kişi başına düşen milli gelir 35,000 Canada Dolarıdır .

Ancak şunu da belirtmekte yarar vardır : Kanada ‘nın en pahalı şehri de Toronto’dur.

Kanadanın Türkiye ye göre önemli farklılıklarından biri de şudur:

Ülkemizde alışveriş yerlerinden birşeyler aldığımızda kasaya gelindiğinde raflarda yazan fiyatlardan ödeme yaparız. Çünkü ödeyeceğimiz vergi o ürüne yansıtılır ve fiyat öyle yazılır . Ama Kanada’da alışveriş yapıp kasaya geldiğinizde beklediğinizden farklı bir fiyat karşınıza çıkar. Çünkü raflarda yazan fiyatlar vergisiz fiyatlardır. Kasaya geldiğinizde faturada vergileri eklenmiş görürsünüz.

İklim

Ontario Gölü Toronto’nun iklimini ılıtmaktadır. Toronto Kanada’nın en az kar yağışı olan en ılık bölgesidir. Kış aylarında sıcaklık sıfırın altına düşse de genellikle ılık 5 ile 10 °C arasındadır. Ancak iç kesimlerde hava sıcaklığı daha düşük ve serttir. Sisli günlerin sayısı çoktur . Niagara Şelalesi zaten sürekli sisin yoğun yaşandığı yerlerdendir.

Yaz mevsimi de özellikle Temmuz ve Ağustos ayında, etkili olan bol nem, hava sıcaklığını da oldukça yükseltir. Nemin bu denli yüksek olması Ontario Gölleri ile Niagara Şelalesi’ nin burada bulunmasının bir sonucudur.

Dil


Kanada’nın Fransızca ve İngilizce olmak üzere, iki resmi dili vardır. Herkes kendi arasında farklı dili konuşmasına rağmen İngilizce, yalnızca yabancı biriyle konuşmak için kullanılmaktadır. Fransızca bu şehirde ve Ontario eyaletinde artık etkisini kaybetmeye başlamıştır.

Toronto’da Türk Nüfusu :

Toronto; Metropolitan Area yaklaşık 20 bin Türk nüfusunu barındırmaktadır . Bir Türk koleji de mevcuttur . Kolej sadece Toronto ‘da yaşayan Türk öğrencilere değil aynı zamanda Uluslararası öğrencilere de hizmet vermektedir. Türkiye’den gidecek öğrencilere de konaklama imkanı sunmaktadır. Koleji bitiren öğrencilerin eğer Toronto Üniversitesi’ne devam etmek gibi bir hedefleri de varsa üniversiteye öğrenci yerleştirme konusunda da yardımcı olunmaktadır.

Toronto’daki Türk vatandaşlarımız özellikle spor dünyasını ve basketbolu yakından takip etmektedirler . Bunun sebebi: Toronto Raptors’un, milli gururumuz haline gelen Hidayet Türkoğlu’nu transfer etmiş olmasıdır .

Kültür ve Sanat

Toronto nüfusunun bu kadar farklı bir mozaiğe sahip olmasından dolayı Kanada’nın en fazla yabancı dil okulu yine bu şehir de bulunur.Toronto; New York’tan sonra, en fazla tiyatroya ve sinemaya sahip olan şehirdir ve her yıl Eylül ayında, uluslar arası film festivaline ev sahipliği yapar.Toronto Müzik Festivali, şehrin parklarını oldukça canlı bir hale dönüştürür. Ağustos’un sonunda gerçekleşen “Chinatown” Festivalinde, caddeler ve sokaklar, Çin yemeklerine, değişik kostümlerine, müziğe, dansa ve Kung-fu gösterilerine ev sahipliği yapar. Milli bayramlarımızda da yapılan Türk Günleri de gelenek ve göreneklerimizi yansıtmada önemli bir rol oynar.


Egitim İmkanları


Kanada’da yabancı dil eğitimi gören uluslararası öğrencilerin çalışmaları kanunla yasaklanmıştır. Ancak uzun süreli dil eğitimi alacak bazı öğrenciler harçlıklarını çıkarmak amacıyla kaçak olarak bazı restorantlarda çalışabilmektedir.

Fakat, üniversite ve master öğrencileri kampüs içinde, haftada 20 saati aşmamak şartı ile, çalışma imkanı bulabilmektedirler. Mezuniyetlerinden sonraki 1 yıl, çalışma hakkı kazanarak , referanslarına yurt dışı işdeneyimleri olarakta ekleyebilmektedirler.