İngilizcem.org

İngilizce öğrenmek için tüm gerekenler burada...


OTTAWA Genel Bilgiler

Ottawa, Kanada'nın başkenti ve Toronto , Montreal , Vancouver şehirlerinden sonra dördüncü büyük kentidir. Ottawa Vadisi'nde kurulan kent, Ontario Eyaletinin güneydoğu ucundadır ve hemen Québec eyaleti ile sınırdır. Toronto'nun 400 kilometre doğusunda, Montreal'in ise 250 kilometre batısında yer almaktadır.

Türkçemizde w sesi olmadığı için ülkenin başkenti Türkçe resmi belgelerde Ottava şeklinde geçmektedir.

Ottawa aynı zamanda Kanada'da iki resmi dile (İngilizce ve Fransızca) sahip olan tek kenttir. Daha önce Montreal’den bahsederken yine iki dilin kullanıldığını söylemiştik.Ancak Montreal şehrinde Fransızca hakimdir. Bu iki dilin kullanımı hukuken eşit değildir. Trafik işaretleri sokak ve yer adları da fransızcadır . Ama başkent Ottawa’da İngilizce ve Fransızca dilleri hukuken eşittir ve bütün resmi belgelerde, kamusal alanlarda (sokak ve yer adları gibi) birlikte kullanılmaları zorunludur. Ottawa'da halkın %32'sinin anadili Fransızca'dır.

Şehir aynı zamanda, Québec ve Ontario eyâletlerini ayıran ve bu iki eyalet arasında doğal bir sınır olan Ottawa Nehri'nin kıyısında kurulmuştur. ABD, Avustralya ya da Meksika'nın aksine, Kanada'da bir "federal başkent bölgesi" bulunmamaktadır ve Ottawa eyâlet içinde bir belediye bölgesidir. Ottawa kentinin nüfusu 808.391 iken, Ottawa bölgesinin nüfusu 1.146.790'dır.

Başkent olmasına rağmen ağır bir siyasi havası olmayan Ottawa’da her mevsime uygun sosyal aktiviteler yapılmaktadır. Kozmopolit bir yapıya sahip olan şehir kış aylarında ne kadar soğuk olursa olsun güneş her zaman yüzünü gösterir. Alışveriş merkezleri, kafe ve restorantları ile dinamik bir sosyal hayata sahiptir.

Ottawa adı yerli dilinde 'ticaret yapanlar' anlamına gelmektedir. 17. yüzyılın ortalarında Kanada'nın güney bölgesinde, Huron gölünün kuzeyinde yaşayan Ottawa yerli kabilesi, hayvan kürkü ticaretiyle uğraşırlarmış. Amerika'da yerleşenler dahil olmak üzere günümüzde sayıları on beş bin civarında kalan kabile üyeleri, kendilerine ayrılan rezervasyonlarda yaşamlarını sürdürmeye çalışmaktadırlar.

İklim

Yazın günlük sıcaklık +35 ve daha üstündeki derecelere kadar yükselir, buna rağmen -25 ve daha da altındaki dereceler alışılmadık değildir. İlkbahar ve sonbaharda hava sıcaklıkları Türkiye iklimine daha yakındır.

Turistik Yerleri

Ottawa'da olduğunuz süre içerisinde, kış sporları, alışveriş, müze, ve çeşitli yerleri keşfetmek ya da rahatlamak gibi yapılacak pekçok aktivite vardır. Ottawa’da ziyaret edebileceğiniz yerlerin bazıları şunlardır:

Rideau Kanalı : Rideau Kanalı, kış mevsiminde dünyanın 7,8 kilometre uzunluğundaki en büyük buz pateni pistine dönüşür. Nehrin kıyısında yürümek, paten yapmak veya bisiklete binmek için ziyaretçilere her zaman açıktır.

Ses ve Işık gösterisi : Ses ve ışık gösterisi, izleyenleri büyük bir hayranlıkla şaşırtmaktadır . Dramatik müzik, muhteşem ışık efektleri ve Parlamento Binaları üzerindeki muhteşem projeksiyon gösterisi izleyenleri büyülemektedir.

Parliament Hill ( Parlemento Binası ): Ottawa Kanada’nın başkenti ve Kanada hükümetinin merkezidir. Birkaç gün şehirde olduktan sonra, Parliament Hill’in Avrupa tarzı binalarından dolayı Avrupa'da olduğunuz hissine kapılacaksınız.

Alexandra Köprüsü

Müzeleri

Kanada Savaş Müzesi : Ottawa’ da en fazla turistlerce ziyaret edilen müzelerden biridir. Tarih kokan bu müzede; silahlardan tanklara, askerlerin uniformalarına kadar pek çok eser görebilirsiniz.

Kanada Sanat Müzesi,

Bilim ve Teknoloji Müzesi,

Doğal Tarih Müzesi

Byward : Ottawa’ da oldukça fazla turistin uğradığı yerlerden biridir. Burası alışveriş, yemek, sanat ve eğlence için görülmesi gerekir. 50.000’in üzerinde ziyaretçi her hafta sonu bu markete uğrar. Yerel çiftçilerin ve 500’ü aşkın işletmenin, 260’ı aşkın standı vardır.

Ottawa’nın popüler alışveriş alanlarından birkaç tanesi de : Rideau Centre, Rideau district, Sparks Street, Bayshore Shopping Centre, St. Laurent Shopping Centre ve Place d'Orleans.

Tam anlamıyla bir kültür şehri olan Ottawa IFEA Dünya Festivali Onur ve 2010 yıllarında Olay Şehir Ödülü'ne layık görüldü.

İngilizce öğrenmek için Ottawa şehrini seçmenizin avantajları şunlardır :

1- Başkentte bulunacağınız için elçiliklere kolayca ulaşabilecek,

Vize pasaport işlemlerinizi kısa sürede yapabileceksiniz.

2- Kişi başına düşen eğitime ayrılan pay oldukça fazladır.

3- Şehrin güvenli olması, suç oranının çok düşük olması kesinlikle Ottawa ‘yı tercih sebebidir.

4- Bilgisayar ve enformasyon alanlarındaki öncülüğü ile eğitime katkı sağlayan imkanları vardır.

5- Konuksever halkı, kozmopolit yapısı, çok kültürlülüğe olan bağlılığı size yalnızlık hissettirmeyecektir.

6- Fransızca ve İngilizcenin birarada konuşulması resmi dil olması iki dili öğrenme imkanı sunacaktır.

7- Dil okullarında öğretmenler genellikle Kanada asıllıdırlar.

8- Dil okulları derslerle birlikte sizlere gezi , inceleme imkanları da sunarlar.