İngilizcem.org

İngilizce öğrenmek için tüm gerekenler burada...
Montreal’de Tavsiye Edeceğimiz İngilizce Dil Okulları

1 - CENTRE LINGUISTA ( MLS)

30 yılı aşkın bir süredir Montreal’de ,Toronto’da ve Ottawa ‘da dil eğitiminde hizmet vermektedir. Güçlü yönetim ve deneyimli öğretim kadrosuyla sadece ingilizce değil fransızca ve ispanyolca kursları da verilmektedir. Kurslar beginner düzeyinden başlayarak advanced düzeyi de dahil toplam 9 basamaktır. Her basamak ( level) 4 haftadır. 4 hafta sonrasında sınavda başarı gösterildiğinde bir üst basamağa geçilir . Kurslara kayıt yaptırmak için en az 17 yaşında olmak gerekir. Kurs haftada 25 saat yoğun program uygular. Ders saatleri 50 dakikadır. Bir gündeki 5 saatin yarısı gramer yarısı ise konuşma dersleridir.

Advanced düzeyini bitiren öğrenciler Business ( iş ) ingilizcesi ve uluslararası sınavlar olan TOEFL , TOIEC , IELTS kurslarına isterlerse yine aynı dil okulunda devam ederler. Üniversite yerleştirme programları ile de birçok öğrencinin üniversite hayatına adım atmasına yardımcı olmuştur.

2- M.I.I.L.A.

Şehir merkezinde yeralan dinamik , profesyonel ve tecrübeli eğitim kadrosuyla bütçenize ve zamanınıza göre kurslar bulabileceğiniz Montreal’in önemli dil okullarından birisidir. Kurslardaki gruplarda öğrenci sayısı 10 kişiyi geçmemektedir. Montreal’in eğlenceli ve güzel yerlerini gezerken, öğretmenleriniz okulda öğrendiklerinizi size bu ortamlarda uygulatırlar.

3 - LSC ( LANGUAGE SCHOOL OF CANADA )

Centre Linguista Dil okulunun sunmuş olduğu hizmetleri aynı sekilde LSC de sunmaktadır. Cambridge Sınavlarına öğrenciler hazırlanırken bazen birebir çalışmalar bile yapılır. Haftalık saatler 30 saat e kadar çıkabilir . Montreal de fransızca kursları ağırlık kazanmıştır. Bunun yanında yaz programları yine montreal de yapılır. Yaz programlarına katılan öğrenciler 13 ile 17 yaş arasında olmalıdır.

Konaklama Seçenekleri

1 - Geçici Konaklama

Oteller

Birçok otel geçici konaklama için uygundur. Rezervasyonlar özellikle turizm sezonlarında önceden yapılmalıdır. Otellerin çoğu kredi kartı kabul eder ve rezervasyonu kendiniz internet üzerinden direk olarak veya bir acenta aracılığı ile yapılabilir. Servis,fiyat ve kalite otelden otele değişmekle birlikte öğrenciler genellikle geceliği C$35- C$150 arasında değişen otelleri tercih ederler. Kısa süreli dil eğitimi için ( mesela 1 haftalık ) uygun olabilir.Ancak uzun süreli 3 ila 6 ay gibi bir zamanda pek tavsiye edemeyeceğimiz bir konaklama çeşididir.

Hosteller (Youth Hostels/YMCA)

Hostellerde kalmak otellere göre daha ucuz bir konaklama yöntemidir. Konaklama imkanları öğrenciler tarafından ortak kullanılır. Fiyat günlük olarak hesaplanır ve otellerin çoğundan daha düşüktür. Bir Kanada Hosteli, Kanada Hosteller Birliği tarafından onaylı olmalıdır. Fiyatlar değişiklik göstermekle birlikte gecelik C$10-C$20 civarındadır. Ancak otellere göre ucuz olmasına karşın pek hijyenik yerler sayılmazlar.

2- Okul Tarafından Sağlanan Konaklama

Yurtlar

Özellikle üniversitelerin kendi kampüsleri içinde veya yakınında yurtları vardır. Genellikle kız erkek yurtları ayrıdır. Odalar mobilyalı olmakla beraber , büyüklükleri ve kaliteleri odadan odaya değişir. Birçok yurdun ortak banyo,mutfak ve kuru temizlemeleri vardır. Bazı yurtlarda günlük yemek çıkaran kafeteryalarda mevcuttur. Fiyatlar okuldan okula semtten semte değişmekle birlikte yıllık olarak C$3,000-C$6,000 civarındadır.

3- Aile Yanı Konaklama

Birçok Kanadalı aile uluslararası öğrencileri kabul ederler. Bu öğrencilerin özellikle İngilizcelerini ilerletmesi , pratik yapmaları ve Kanada’nın günlük yaşamına daha kolay alışabilmeleri için oldukça faydalı bir konaklama şeklidir. Bu tip konaklama da öğrenci Kanada’da eğitim aldığı sürece Kanadalı bir ailenin yanında kalır. Konaklama okul tarafından ayarlanır ve bunun için uygun aileler seçilir. Öğrenci sayısı 5 kişiyi geçmez. Rahatlık ve semt evden eve değişmekle birlikte, en uygun eşleştirmenin yapılabilmesi için tercihlerinizi önceden okula bildirmenizde yarar vardır. Birçok okul öğrencinin okul temsilcisi veya yanında kalacağı aile tarafından havaalanından karşılanmasını organize edebilir, öğrenci okula başvuru yaparken bu konuda bilgi almalıdır. Ücretler yerlere göre değişiklik göstermekle birlikte genellikle Montreal de aylık C$400-C$500 civarıdır.

4- Kampüs Dışı Konaklama

Ev Kiralama

BEv kiralamak öğrenciler için başka bir seçenektir ancak kalite, fiyat veya uygunluğun çok değişken olduğu unutulmamalıdır.Kiralık suitlerin fiyatları Montreal de aylık C$400- C$1000 arasında değişebilir. Ancak Montreal de taşınma zamanı 1 Temmuzdur. Ve taşınmadan iki ay önce ev sahibine taşınılacak tarih bildirilmelidir. Geçici olarak öğrencilerin boş daire bulması oldukça zordur.

Müstakil bir ev kiralamak genellikle pahalıdır, ev içinde oda kiralamakta öğrenciler arasında popülerdir. Ev sahibinizle kontratınızı titizlikle yapmalısınız. Birçok ev sahibi hasar depoziti ister ve kiralar genellikle aylık ödenir. Öğrenciler kontratlarını imzalamadan önce dikkatlice okumalıdırlar. Montreal de kontratlar genellikle fransızca yazılıdır. Mümkünse ve uzun süreli kalınılacaksa bir tercümana kontratı inceletmenizde fayda olacaktır.

Rukiye ATAK , Ingilizce Öğretmeni