İngilizcem.org

İngilizce öğrenmek için tüm gerekenler burada...
Montreal Dil okulları

Montreal; Quebec Eyaletinin en büyük , Kanada’nın ise Toronto’dadan sonra ikinci büyük kentidir. Şehir Paris’ten sonra dünyada Fransızcanın konuşulduğu en büyük ikinci şehirdir. Sehir adını aldığı Mount Royal’in etrafında kurulmuştur. Mount Royal , kutsal dağ anlamına gelir. Montreal’in ilk göçmenleri olan fransızlar 1650’li yıllarda buraya geldiklerinde bu dağın kendilerini koruduğunu düşünmüşler ve bu adı vermişlerdir. Hatta minnettarlıklarının bir ifadesi olarakta o zaman dağın tepesine tahtadan bir haç yerleştirmişlerdir.

Saint- Laurent Irmagi Montreal’i ikiye ayırır . Bu nehir aynı zamanda Kanada’nın iç bölgesinde yer alan Büyük Gölleri Atlas Okyanusuna bağlar. Bu özelliğiyle Montreal bir liman kentidir. Tarihi binalarıyla , Kuzey Amerika’nın Avrupa özelliği taşıyan bir şehridir. Küçük Paris diye de adlandırılır.

Kanada’da başkent Ottawa’da bile olmayan metro sistemi ilk kez Montreal’de kurulmuş ve yeraltı alışveriş merkezleri de diğer şehirlere göre gelişmiştir. Bunun en önemli nedeni ise Montreal’de kış mevsiminin çok şiddetli geçmesidir. Kışları soğuk geçmesine rağmen binaların ısı yalıtımı iyi yapıldığı için evlerde ısınma problemi yaşanmaz.

Halk, ingilizce bilmesine rağmen özellikle fransızlar konuşmaya fransızca ile başlarlar. Şehirdeki bütün trafik levhaları , tabelalar , sokak, cadde isimleri Fransızcadır . Ancak şunu belirtmeliyiz ki Montreal’ de konuşulan Fransızca ile Paris Fransızcası aksan olarak çok farklıdır. Montreal aynı zamanda Toronto’dan sonra en fazla Türk nüfusunu barındıran bir şehirdir. Yaklaşık 10.000 civarında Türk yaşadığı biliniyor. Göçmen olarak gelen Türklerin çoğu 1980 li yıllarda çalışmak için gelmiştir. Yakın zamanda açılmış bir Türk Okulu da mevcuttur. Türk Konsolosluğu ve Türk dernekleri de bulunmakta , burada vatandaşlarımıza yardımcı olunmaktadır. Şehirde fransızca ve ingilizce dil okullarının yanında yine bu dillerde eğitim veren üniversiteler de mevcuttur.

Dünyanın en saygın üniversitelerinden olan McGill ve Concordia Üniversiteleri de bu şehirdedir. Adeta bir kültür , sanat ve turizm şehridir. Montreal’in en görülmeye değer ve tarih dolu yerleri Vieux ( Eski ) Montreal’dir. Notre Dame Bazilikası , Peter Bazilikası , Mary , Queen ve World katedralleri , Arkeoloji ve Tarih Müzesi görülmesi gereken yerlerdendir. Şehirdeki kilise sayısı gerçekten çok fazladır. Montreal ’in bu dini ve tarihi yerleri günü birlik bile çok fazla turist çeker.

1976 Yaz olimpiyatlarına ev sahipliği yapan şehirdeki Olimpiyat Parkı ise muhteşem bir mimariye ve gösterişe sahiptir. Yine dünyanın en büyük botanik bahçelerinden biri de Montreal’de yer alır. 30.000 civarında çiçek ve bitki çeşidinin olduğu söylenmektedir.

İngilizce öğrenmek için Montreal şehrini seçmenizin avantajları şunlardır :

1- 3 milyon nüfusuyla dünyanın en büyük Fransızca ve İngilizcenin birarada konuşulduğu şehridir . Bundan dolayı iki dili öğrenme imkanınız olacaktır.
2- Avrupa özellikle Fransa kültürünü taşımasıyla ve yaşatmasıyla Toronto , Vancouver ve Calgary şehirlerinden tamamen farklıdır.
3- Avrupa ve Amerikan Kültürünü sentezlemiş bir şehirdir.
4- Kuzey Amerikanın özellikle eğitim giderleri okul harçları açısından en ucuz şehirlerinden biridir.
5- Kanada nın en güvenli şehri seçilmiştir.
6- Yeraltında metro istasyonlarında çok büyük alışveriş merkezlerine sahiptir.
7- Bütün yıl boyunca süren açık hava etkinlikleri şehri çok canlı tutar.
8- 1800 lü yıllarda yapılmış metrosu ve otobüs seferleriyle şehrin her yerine ulaşım imkanı vardır. Dil okulları ve üniversiteler metro istasyonlarının hemen yakınındadır.
9- Bir üniversite ve kültür şehridir. Dil eğitiminizi aldıktan sonra dünyanın en saygın üniversitelerine devam etme şansınız vardır.
10- Dil okullarında öğretmenler genellikle Kanada asıllıdırlar.
11- Dil okulları derslerle birlikte sizlere gezi , inceleme imkanları da sunarlar.

Rukiye ATAK , Ingilizce Öğretmeni