İngilizcem.org

İngilizce öğrenmek için tüm gerekenler burada...


VANCOUVER Genel Bilgiler

Bir kenti yaşanılası yapan en önemli faktörler şüphesiz sağlık hizmetleri, eğitim hizmetleri, kültür ve çevre ile o şehrin altyapısıdır. Bu değerlendirmeler doğrultusunda yapılan araştırmada (Economist Intelligence Unit) Vancouver’ı iki yıl üst üste (2006-2007) dünyanın en yaşanılası kenti seçmiştir.

Kanada’nın da en ılıman iklime sahip şehridir. Öğrenci nüfusunun fazlalığıyla dikkat çeken Vancouver, bisiklet yolları düzenli , alt yapısı ve hareketli sosyal hayatı ile her milletten insanın birbirlerine gülümseyerek yaşadığı modern bir kenttir. Bu çok ulusluluğa rağmen konuşulan ana dil ingilizcedir. Okul ve kurslardan arta kalan zamanlarda öğrenciler, kulüplerde, festival alanlarında, kayak merkezlerinde ya da buz hokeyi yarışmalarında zaman geçirirler.

Vancouver Kanada’nın en batısındaki British Columbia eyaletinde yer alır. Batıda Pasifik Okyanusu, doğuda da muhteşem Rocky Dağları arasında yer alan muhteşem doğal güzelliğe sahip bir şehirdir. Özellikle Rocky Dağları nefes kesen manzaraları ile ve tırmanma, kayak faaliyetleri ile çok önemli bir turizm alanıdır. Vancouver çok fazla coğrafi çeşitliliğe ev sahipliği yapan bir şehirdir. Üzerine tırmanmak ve kayak yapmak için dağ, kano kürek sporları yapmak için nehirler, dinlenmek için plajlar, kamp yapmak için ormanlar, yürüyüş için parklar bulunmaktadır.

Batı Kanada'nın en büyük, ülkenin de üçüncü büyük metropolüdür. Aynı zamanda British Columbia eyaleti de Ontario ve Quebec eyaletinden sonra Kanada'nın üçüncü en kalabalık eyaletidir. Eyalet 1871 yılında Kanada konfederasyonuna girmiştir.
Farklı etnik grupların bir arada yaşadığı kozmopolit bir kenttir. Şehir merkezinin nüfusu 2001 sayımlarına göre 545.671, metropolitan alan nüfüsu ise 2.186.965'tir. Vancouver, Büyük Vancouver Bölgesi'nin (Greater Vancouver Regional District) şehirlerinden biridir. Vancouver Limanı dünya ölçülerinde önemli büyüklüktedir. Ayrıca Vancouver, Hollywood ve New York'tan sonra Kuzey Amerika'daki üçüncü film üretim merkezidir. Vancouver, dünyanın en muhteşem şehirlerinden biridir. 2010 yılında Olimpiyat ve Kış Oyunları'na ev sahipliği yapmıştır.

İklim

İklim açısından Kanada’nın geneline göre çok farklıdır.Çünkü ılıman bir iklime sahiptir, ancak Rocky Dağları’nın yüksek yerlerinde kar görülür. Yılın dört mevsimi yağış vardır ve bu yağışlar yağmur şeklindedir . Bundan dolayı nem ve rutubet oldukça yüksektir. Ancak kış mevsiminin ılıman geçmesi burayı daha yaşanılası bir şehir haline getirmiştir.

Turistik Yerleri

Vancouver müzeleri, tiyatroları, sinemaları ve parkları ile size bir çok kültürel alternatif sunmaktadır. Golf, Kamping,Kayak, Hiking ve daha bir çok doğa sporları yapılabilir. Özellikle Vancouver 'a 2 saat uzaklıktaki Whistler, Kuzey Amerika'nın en popüler kayak merkezlerinden birisidir. Ayrıca şehir merkezine yaklaşık 35 dakikalık uzaklıkta olan 2 tane kayak merkezide bulunur. Çok çekişmeli geçen National Hockey League'de Vancouver Canucks buz hokeyi takımının yer alması şehre daha renkli bir hava getirmektedir. Yaklaşık 2 milyon insanın yaşadığı bu güzel şehir, Amerika sınırına 40 km uzaklıktadır. Vizesini almak kaydıyla, Seattla'a bir hafta sonu gezisine katılabilirsiniz.

Vancouver’ da ziyaret edebileceğiniz, şehrin öne çıkan yerleri ise:

Stanley Park
Vancouver 'da sadece bir şey yapmak için zamanınız varsa size ilk olarak tavsiye edebileceğimiz şey Stanley Park' ı gezmeniz olacaktır. Muhteşem dağ, deniz, orman ve şehir manzaralı, 10km. Yürüyüş alanına, sahip uluslararası ödül almış Stanley Parkta Kuzey Amerika'nın en büyük beş akvaryumundan lar birini ziyaret edebilirsiniz.

Granville Island
Kapalı çiftçi pazarı ile ünlü Granville Island'ı gezerken, hem mükemmel bir alışveriş zevkini yaşayacak hem de canlı tiyatroları izleme fırsatını yakalayacaksınız.


Grouse Mountain
Ziyaret eden yüzlerce turist tarafından nefes kesici manzarası takdir edilmiştir. Yürüyüş , tırmanma ve kamp sporlarıyla ilgilenen öğrencilerin de mutlaka görmesi gereken bir yerdir. olarak da bilinen Grouse Dağı Kanadalılar tarafından " Doğa Ana'nın Şaheseri " diye diye adlandırılrı.

Robson Street
Vancouver'ın en büyük ve ünlü alışveriş merkezidir. Caddenin oldukça büyük bir de gezi şeridi vardır. Vancouver Robson Street , moda, trendy restoranları ve barları, kahveleri, her kültüre ait alışveriş dükkanları ile ziyaret etmeniz gereken şehrin favori bir yerdir.

Antropoloji Müzesi
Dünyanın en muhteşem koleksiyonlarından biri olan ev, dünyaca ünlü mimar Arthur Erickson tarafından müze olarak tasarlanmıştır.Müzede ilk uygarlıklara ait Totem direkleri, oymalar ve diğer eserler yer almaktadır.

Capilano Suspension Bridge
Bu sallanan asma köprü heyecan ve macera tutkunları için mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Capilano Suspension Köprüsü yağmur ormanlarının ortasında yeralır ve bir kanyonun 70m/ 230 ft. Üzerinde yer alır.

Vancouver Gastown
Vancouver Gastown , şirin Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla gurmeler için restoranlarıyla ve benzersiz mağazalarıyla Vancouver'ın ziyaret edilmesi önerilen en güzel mahallelerindendir.

Vancouver Halk Kütüphanesi Meydanı
Kitaplar için gidilen ama daha sonra muhteşem mimarisi ile ilgi çeken Vancouver'ın turistik yerlerindendir.


Chinatown ve Chinatown Night Market
Genel olarak Kanada da Çinli nüfusu oldukça fazladır. Hemen hemen her şehrinde bir Çin mahallesi mevcuttur. Vancouver, Kuzey Amerika'nın en büyük Çinli topluluklarına da ev sahipliği yapmaktadır. Merkezde bulunan Chinatown (diğer büyük merkez Richmond ), özellikle Çinden ithal edilen malları, mutfak malzemeleri , egzotik pazarları ve çok çeşitli bitkileriyle ziyaret edilebilecek ilginç bir yerdir.